Për vetëm 30 minuta: Gjyveç i shëndetshëm dhe i shijshëm me oriz dhe spinaq!

Për vetëm 30 minuta: Gjyveç i shëndetshëm dhe i shijshëm me oriz dhe spinaq!
Për vetëm 30 minuta: Gjyveç i shëndetshëm dhe i shijshëm me oriz dhe spinaq!
Për vetëm 30 minuta: Gjyveç i shëndetshëm dhe i shijshëm me oriz dhe spinaq!

Përbërësit e kësaj recete janë...

2 lugë gjalpë

një qepë e vogël e grirë imët
piper djegës sa mund të kapet me një gisht
400 g spinaq
një gotë qumësht
vezë
1 filxhan djathë i fortë
plus pak djathë për t’i hedhur sipër
4 filxhanë oriz integral
një lugë majdanoz i freskët i grirë
një lugë flete trumze të grirë
një lugë e fletëve të borzilokut të grirë
kripë dhe piper

Përgatitja:

Zieni orizin. Spinaqin grijeni imët dhe marinojeni. Ngroheni furrën në 175 gradë.

Lyeni me gjalpë një tepsi të madhe. Në tigan të madh, në zjarr mesatar, marionjeni qepën me dy lugë gjalpë dhe me piper djegës.

Shtoni djathin e grirë në rende, orizin e zier, majdanozin, trumzën, borzilokun dhe përzierjen me spinaq dhe që të gjitha përzieni mirë.

Qitni kripë dhe piper. Qiteni në tepsi, nga sipër qitni edhe pak djathë të grirë në rende.

Piqeni në furrë 30 minuta dhe shërbejeni të ngrohtë

Lexo Revisten Online

Qershor, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
Ajkune Ahmetaj, një emër suksesi
FAJI JETIM
Njeriu që ndali rrahjet, therjet, vrasjet...
25 të vrarët e hoxhës së Keqekollës

https://kosovarja-ks.com/gatojca/